„Weleda“ sodai

Nuo pat „Weleda“ įkūrimo 1921 m. esminė jos verslo kultūros dalis buvo vaistinių augalų sodai. Be vaistinių augalų auginimo vaistams ir kūno priežiūros priemonėms, šie sodai – puikus būdas žmonėms pajusti sąveiką su pagrindine mūsų filosofija – „žmogaus ir gamtos harmoniją“.

Anglija

Anglijos Midlandso Derbišyro grafystėje esančiuose Ilkestono soduose vasaros mėnesiais akį ypač traukia ryškiai oranžinių medetkų laukai.

Sodo takas šiame „Weleda“ sode veda ne prie vešlių gėlių lysvių, o prie nedidelių natūralių sklypelių, turinčių savotiško santūraus ir kuklaus žavesio. Ilkestono pakraštyje įsikūręs sodas smarkiai išaugo per pramoninę revoliuciją ir daugelį metų vešėjo vystant kasybos ir panašią pramonę. Šiandieninis jo kraštovaizdis rodo tokio pramonės palikimo poveikį. Šioje vietovėje dėl didelio iškrintančio lietaus kiekio dirvožemis tampa šlapias ir sunkus, todėl nėra itin tinkamas vaistiniams augalams auginti. Bet biodinaminis auginimas daro stebuklus tokią dirvą transformuodamas į derlingą dirvožemį, o kiekviename sodo kampelyje vis dar galima pajusti šio regiono ir šalies istoriją.    

Ilkestono pakraštyje įsikūręs sodas smarkiai išaugo per pramoninę revoliuciją ir daugelį metų vešėjo vystant kasybos ir panašią pramonę. Šiandieninis jo kraštovaizdis rodo tokio pramonės palikimo poveikį. Šioje vietovėje dėl didelio iškrintančio lietaus kiekio dirvožemis tampa šlapias ir sunkus, todėl nėra itin tinkamas vaistiniams augalams auginti. Bet biodinaminis auginimas daro stebuklus tokią dirvą transformuodamas į derlingą dirvožemį, o kiekviename sodo kampelyje vis dar galima pajusti šio regiono ir šalies istoriją.

Vokietija

Didžiausias "Weleda" vaistinių augalų sodas

Vokietijoje didžiausias „Weleda“ vaistinių augalų sodas įsikūręs plynaukštėje į šiaurę nuo Švabijos Gmiundo miesto. Jis yra 20 hektarų ir didžiausias tokio tipo sodas Europoje. Jame veša daug įvairiausių augalų: biodinamiškai auginami 260 rūšių augalai, iš jų 180 naudojamos kaip sudedamoji vaistų ir natūralių kosmetikos priemonių dalis.

Tarp penkis kilometrus besitęsiančios natūralios gyvatvorės savo buveinę randa tokie augalai kaip šaltalankiai, hamameliai, gudobelės, daug šalyje gyvenančių gyvūnų, paukščių ir bestuburių. Be to, neaprėpiama gėlių gausybė pritraukia daug vabzdžių, įskaitant naudinguosius, pavyzdžiui, žiedmuses, parazitines vapsvas ir boružes.

Jokių apribojimų biologinei įvairovei

Didžiausias mūsų derlius – atviruose laukuose augantys vietiniai vienmečiai ir daugiamečiai augalai. Čia įskaičiuojami ir 25 rūšių skirtingi medžiai, kurių derlių sudaro žievė, žiedai, vaisiai, šaknys arba visas augalas. Vaistiniai augalai auga geresnėmis sąlygomis, palyginti su visiškai laukinės gamtos vietomis, nes mes rūpestingai puoselėjame dirvą, įskaitant natūralius purškimo preparatus ir kruopščią sodininkų priežiūrą. Ant derlingos žemės Švabijos Alpių krašto nuo kovo iki spalio sodas tiesiog dūzgia nuo gyvybės, o derlius pradedamas rinkti pirmųjų žiemos mėnesių pradžioje, kai iškasamos ugniažolių ir šventagaršvių šaknys.

Mūsų sodininkai į augalus ir sodus žiūri kaip į bendrą organizmą. Jie atsižvelgia į sudėtingą augalų ir dirvožemio tipo ryšį, skatina augimą ir aktyviai bei kūrybingai padeda gamtai ten, kur jai reikia pagalbos. Pavyzdžiui, „Weleda“ sode saugomi paparčiai auga pelėvirkščių tunelio šešėlyje, todėl jiems sudarytos tokios pat šviesos sąlygos, kokiomis jie augtų natūralioje miško buveinėje.

 

 

Sodai visame pasaulyje

Nors didžiausias mūsų vaistinių augalų sodas yra Vokietijoje, puoselėjame sodus ir Anglijoje, Prancūzijoje, Šveicarijoje, Olandijoje, Brazilijoje, Argentinoje ir Naujojoje Zelandijoje.

Prancūzija ir Šveicarija

Žydėjimo laikotarpiu gausybė įvairių vaistinių augalų rūšių šioje gana kompaktiškoje erdvėje sukuria tikrą spalvų šėlsmą. Šveicarijos Arlesheimo mieste, esančiame netoli Bazelio, ir Prancūzijos Buksvilerio mieste netoli Hiuningo „Weleda“ sodai yra visai šalia šiose vietovėse įsikūrusių įmonės biurų ir gamybinių patalpų. Buksvilerio sodas – tai biologinės įvairovės sala tradicinio žemės ūkio jūroje. 1,5 akro sklypą supa laukinių augalų gyvatvorė. Šiame tvenkinių, sausų akmenų sienų ir vaismedžių prieglobstyje paukščiai, vabzdžiai ir varliagyviai jaučiasi kaip namie.

Maža dalelė kaimo

Nors šis sodas užima palyginti nedidelį plotą, jame auginama iki 70 rūšių vaistinių augalų. Sodas, esantis Šveicarijos Arlesheimo mieste, apsuptas miško ir 40 akrų ekologiškos ariamos žemės. Sodo augalų įvairovė sudaro kontrastą kaimyniniams dideliems ekologinės žemdirbystės ūkiams. Nepaisant arti esančio Bazelio, jis atrodo kaip nedidelis kaimiškos sodybos sklypas.

Jau nuo pirmųjų mūsų įmonės gyvavimo dienų vaistinių augalų auginimas buvo vienas iš būdų nuolat apsirūpinti šviežiais ir džiovintais augalais – pagrindinėmis mūsų farmacinių ir kūno priežiūros priemonių sudedamosiomis medžiagomis. Ūkininkaudami ir augindami pagal biodinaminius metodus esame tikri, kad vertingosios sudedamosios medžiagos nebuvo paliestos pesticidų ar kitų toksinių medžiagų. Tačiau svarbu ne tik tai, ką paimame iš savo sodų, nepamirštame ir to, ką į juos įdedame. Komposto tvarkymas padeda gerinti dirvožemio gyvybingumą, o specialūs preparatai su karvės mėšlu ir žemę maitinančiomis žolėmis, pavyzdžiui, kiaulpienėmis ir valerijonais, didina žemės derlingumą.    

Nyderlandai

Iš Šiaurės jūros į sausumą pūsdamas vėjas neša druskos kvapą, bet nuo atšiaurių pajūrio vėjų sodą saugo gyvatvorės ir krūmai. Šis olandiškas sodas, esantis pramonės parko viduryje, – tarsi oazė, teikianti puikų prieglobstį vabzdžiams ir paukščiams ir kartu prisidedanti prie biologinės įvairovės. Nors hektaro plotą nėra taip sunku prižiūrėti, sode veša daug įvairiausių vaistinių augalų.

Čia auginami daugiau nei 200 rūšių augalai. Sunki dirvožemio struktūra pagerinta stipriai mineralizuotu kompostu, o toliau, atsižvelgiant į specialius augalų poreikius, dirvožemis skiriasi nuo sunkaus iki lengvo, nuo drėgno iki sauso, nuo kupino maistinių medžiagų iki skurdaus. Be to, kai kuriems vaistiniams atogrąžų augalams auginti naudojamas šildomas šiltnamis. Šiame sode auginami beveik visi „Weleda“ priemonėms reikalingi augalai.

„Weleda“ sodai prižiūrimi kaip derlinga gamtos buveinė su gyvatvorėmis ir gamtą tausojančiomis nišomis, kuriose gyvena vabzdžiai pagalbininkai. Mielai priimdami šiuos gyvius savo soduose, padedame išlaikyti jų savireguliaciją, kad būtų išvengta ligų ir kenkėjų plitimo. Žinoma, prie ekologinio stabilumo prisideda ir augalų įvairovė, kurioje naudingiesiems vabzdžiams visada gausu žiedadulkių ir nektaro.

Brazilija

Nors San Rokės sodas yra tik už 30 min. kelio automobiliu nuo Brazilijos didmiesčio San Paulo, jame galima pasijusti kaip kitame pasaulyje. Šioje raudonoje žemėje kaip namuose jaučiasi daugybė gamtos rūšių. Sodas yra netoli Pajūrio kalnų regiono, besipuikuojančio drėgnais atogrąžų miškais apaugusiu kalnynu pagal Brazilijos pietrytinę pakrantę.

Vulkaninės kilmės žemė

San Rokės miestas kažkada buvo pagrindinis kelias iš Vakarų į Paragvajų ir Boliviją. Juo per visą XX a. keliavo imigrantai iš Portugalijos, Italijos, Japonijos ir Vokietijos. Šie žmonės atsinešė ir jiems būdingas įvairias daržovių ir vaisių auginimo tradicijas. Net ir šiandien San Rokė garsėja vynu ir geru maistu, gaminamu smulkiuose šeimų ūkiuose. 1980 m. ant labai derlingo vulkaninės kilmės žemės sklypo buvo įkurtas sodas. Jis auga ant nedidelio ežero kranto, apsuptas ūkių ir miškų, teikiantis ramybę ir įvairovę kiekvienam, atvykstančiam čia iš judraus didmiesčio rajono.

Argentina

Pačiame Argentinos viduryje, 1 200 m aukštyje virš jūros lygio esančiame Kordobos regione, apsuptame pievų, vešlių spygliuočių ir mišrių miškų, savo vaistinį sodą puoselėja sodininkas Jorge Giusto.

Šiame „Weleda“ sode nebuvo planuota įrengti tvarkingų lysvių ir plotelių. Atvirkščiai – tokie vaistiniai augalai kaip raktažolės, ežiuolės, raugerškiai ir paparčiai šiame laukinės gamtos kraštovaizdyje auga visiškai padrikai. Karštais vasaros mėnesiais pavėsį teikia seni medžiai, be to, per šiuos 12 akrų plote vešinčius sodus vingiuoja upelis. Čia auginami apie 70 rūšių vaistiniai augalai, iš jų gautą derlių Jorge vaistinė, esanti į rytus nuo Buenos Airių, gamina vaistus.

Naujoji Zelandija

Naujosios Zelandijos Šiaurės saloje, Hoko įlankos vyno gamybos regione stūksančio Te Matos kalno papėdėje, įsikūręs Havlok Norto (Havelock North) sodas.

Čia vyraujantis Viduržemio jūros klimatas, išsiskiriantis ilgais, šiltais vasaros mėnesiais, puikiai tinka vaistiniams augalams auginti, jų šiame sode – apie 50 rūšių. Warrenas Pearce’as ir kiti Naujosios Zelandijos sodininkai laukus apdirba vadovaudamiesi biodinaminio ūkininkavimo principais. Derlius dažniausiai nuimamas rankomis, nenaudojant sunkiosios žemės ūkio technikos, todėl dirvožemis išlieka lengvas ir laidus orui.

Iš trijų laikomų karvių sukaupiama reikiamo mėšlo, jis kartu su tinkamu kompostu pagerina dirvožemio kokybę. Čia gausu ne tik įvairiausių augalų, bet ir paukščių, ypač tokių melodingai čiulbančių vietinių kaip tujai, Naujosios Zelandijos karveliai ir komiškosios paprastosios sultonvištės.

Dar įdomesnės temos

Prieš pjaunant pasėk

Maždaug trys ketvirtadaliai mūsų naudojamų augalinių sudedamųjų medžiagų gaunami iš ekologinių arba biodinaminių ūkių ir sertifikuotų laukinių augalų rinkimo plotų. Žinoma, kad mes negalime užauginti visų augalų patys.

Tiekimas

Nuo ingridiento iki produkto

Nesvarbu, ar tai būtų distiliavimas, išgavimas ar ypatybių gerinimas, tik švelniai ir tinkamai apdorojamos gamtinės žaliavos tampa tinkamos žmogaus poreikiams patenkinti.

Produkcija