Arnikos

Karpatų kalnai, Rumunija
Map of Romania - Arnica

Puikios perspektyvos

Biologinė įvairovė. Kai pražysta arnikos, mažučiai vaistiniai augalai, Marinella iš susijaudinimo vargiai beužmiega. Kad ir kaip žiūrėtum, derliaus nuėmimas – įsimintinas įvykis, kai visi grįžta į savo nuošalius kaimus Apusenų kalnuose, Karpatuose.

Surinkta iš natūralios gamtos

Skamba varpai ir medinis arklio traukiamas vežimas dardėdamas suka už kampo. Šio paprasto vežimo dugnas tėra keli sunkūs virvėmis perrišti rąstai. Jis lėtai rieda pro pilkų medinių namų eilę ir šieną į kupetas kraunančius kaimo gyventojus. Kai vežimas sustoja, žmonės stabteli pailsėti ir pradeda šnekučiuotis.

 

Vos dveji metai praėjo nuo to laiko, kai kelias į Ghetaro kaimą, kuriame Florinas Pacuraras gyvena vasarą, buvo išasfaltuotas. 38 metų vyras dėsto ganyklų valdymą Klužo-Napokos universitete ir vadovauja projektui „Ecoflora“, pagal kurį tyrinėjami regiono augalai ir siekiama išsaugoti vaistinių augalų, vertingų Rumunijos gamtinių išteklių, naudojimą. Beveik prieš 15 metų jis čia atvyko baigti savo disertacijos. Šiandien jam priklauso du mediniai namai, kuriuose arnikų rinkimo metu gyvena darbininkai ir studentai.

Arnikos gali būti tikra dovana vietos žmonėms

Priešais projekto pastatą lūkuriuoja grupė studentų, lankiusių Florino seminarus universitete. Kol jie žingsniuoja namo link, profesorius pasakoja apie pievų augalus. Vietiniams svarbiausi augalai žydi ryškiai geltonais žiedais, o jų apatiniai lapeliai išsidėstę prie stiebo skrotele. Tai kalninės arnikos (lot. Arnica montana). Dėl gydomųjų ypatybių arnikas vertina tradicinių gydymo būdų žinovai. Apusenų kalnuose arnikos taip pat padeda kovoti su nepritekliumi, o ir vietos gyventojai gelbsti šioms gėlelėms išlikti.

 

Daugybė laukinių arnikų auga ant nestačių kalvų ir šlaitų Rumunijos Karpatuose, kuriems priklauso ir Apusenų kalnai. Tačiau šie augalai itin jautrūs. Jei pievose ganosi per daug karvių ar ūkininkai naudoja chemines trąšas, arnikos iškart reaguoja į pasikeitusias dirvožemio sąlygas ir išnyksta. Tai labai įnoringi augalai ir auga jie tik išskirtinai natūraliose pievose. Arnikas įmanoma auginti, bet tai daryti nelengva, o, norint išsaugoti biologinę įvairovę ir gamtines sąlygas regione, būtina rinkti laukinėje gamtoje natūraliai augančius augalus.

Gydomoji arnikų galia

Laukinės arnikos yra didžiulis turtas. Šie ryškiai geltonai žydintys vaistiniai augalai yra itin jautrūs ir auga tik natūraliose pievose. Tokiose, kokių vis dar esama Pietų Karpatų Apusenų kalnuose.

Maži, saulės nubalinti mediniai nameliai glaudžiasi tarp eglių Apusenų slėniuose. Dauguma jaunų žmonių paliko savo kaimus ieškodami geresnio gyvenimo. Tačiau, kai ateina laikas rinkti „Weleda“ skirtą arnikų derlių, jie sugrįžta.

Kartu su ūkininkais „Weleda“ vykdo tvaraus laukinių augalų rinkimo projektą aukščiausiai įsikūrusioje Karpatų kalnų gyvenvietėje. Rinkėjai mokomi skinti arnikas – itin atsargiai ir pasitelkiant žinias.

Ūkininkai žino, ko ieškoti, – tik visiškai išsiskleidę žiedai su mažutėle stiebo dalimi gali keliauti į medvilninius jų maišus. Būtina palikti bent vieną žiedą ant stiebo, kad augalas galėtų žydėti kitais metais.

Išskyrus žolę ir šieną, pievos nedaug teduoda Apusenų kalnų ūkininkams. Bet jei jose auga arnikos, pievos gali būti papildomas pajamų šaltinis – ir jų šeimininkui tai tampa paskata išlaikyti pievas tokias, kokios jos yra.

Ūkininkai kasmet surenka apie 5 000 kg šviežių arnikų iš netręšiamų Apusenų kalnų pievų – tai sudaro apie 1 000 kg džiovintų žiedų.

Ruošiant arnikas transportuoti ir perdirbti, švarūs žiedai išskirstomi ant tankaus tinklelio lentynų, kurios vėliau sukraunamos viena ant kitos specialiai suprojektuotoje džiovyklėje.

Metai po metų dėl arnikų gerėja Apusenų kalnų žmonių gyvenimas. Tokių kaip Florinas Pacuraras, kuris prieš keliolika metų atkeliavo čia būdamas studentas. Šiandien jam priklauso du mediniai pastatai, kuriuose apsistoja jauni žmonės, padedantys nuimti vasaros derlių.

Arnikos taip pat užtikrina Marinellos Negreos ir jos šeimos ateitį. Marinella tikisi, kad su pinigais, kuriuos uždirba iš nuimamo derliaus, ji galės išsiųsti savo dukrą į universitetą.

Arnikos teikia viltį regiono žmonėms, o jie užtikrina, kad retos laukinės gėlelės augs ir toliau. Kiekvieną vasarą.

Ar jau yra darbo mano sūnui?

„Mes norime sukurti modelį, kuris leistų šio regiono žmonėms įžvelgti galimybes“, – sako Florinas. Pagrindinė paskata turėtų būti ne pigi darbo jėga ir nebrangios žaliavos, o tvarus naudojimas, sąžiningos darbo sąlygos ir kokybė. Florinas siekia išsaugoti tinkamus žemės ūkio ir augalų rinkimo metodus, nurodančius, kaip laukiniai augalai gali būti tvariai renkami ir apdorojami gaminant aukštos kokybės produktus.

 

Siekdami šių tikslų Florinas ir jo kolega vokietis kasmet veda mokymus vietos rinkėjams. Brošiūra su aiškiomis iliustracijomis rodo geriausius tvaraus arnikų žiedų rinkimo būdus.

 

Daug žmonių grįžta į kaimus, kad padėtų surinkti arnikų derlių. Jie praleidžia vasarą plušėdami atvirose ganykloje ir gyvena paprastučiuose nameliuose. Kai Florinas važiuoja Calineasos plynaukšte, žmonės jam moja. „Ar jau yra darbo mano sūnui?“ – klausia prie tvoros stovinti vyresnio amžiaus moteris. „Pradėsime artimiausiomis dienomis“, – atsako Florinas. Šių vietų gyventojai pripažino gamtos vertę.

Kai jie pradeda skinti arnikų žiedus, iškart paaiškėja, kad kiekvienas turi savo metodą. Pavyzdžiui, Marinella Negrea nugnybia žiedus nykščiu ir rodomuoju pirštu. Ji dirba sparčiai ir abiem rankomis vienu metu. „Kai sužinau, kad pradėjo žydėti arnikos, iš susijaudinimo vargiai beužmiegu“, – sako Marinella. Jos gyvenimo istorija būdinga šiam regionui. Ji metė mokyklą būdama 14-os ir ištekėjo sulaukusi vos 17 metų. Šiandien Marinellai 32-eji ir ji turi 13 metų dukterį. „Noriu, kad mano dukra lankytų universitetą ir galėtų ištrūkti iš čia.“

Pagalba žmonėms ir gamtai

Kai saulė pasislepia už eglių viršūnių, projekto name užverda darbas. Florino studentai padeda ruošti arnikas. Vienas jų išpila žiedų pilnus maišus ant metalinio stalo ir visi studentai išrenka mažus akmenėlius bei netinkamus žiedus. Švarūs žiedai išskirstomi ant tankaus tinklelio lentynų, kurios sukraunamos viena ant kitos džiovyklėje.

 

Prasidėjo derliaus nuėmimas – tai reiškia, kad Florino ir jo bendradarbių laukia alinantis savaites nuo aušros iki sutemų truksiantis darbas. Tačiau tai taip pat reiškia, kad jų idėja veikia: laukiniai augalai, padedantys žmonėms ir gamtai, yra renkami tvariu būdu. Florinui teko nelengvas iššūkis įtikinti šių vietų jaunimą, kad čia jie turi ateitį. Dar daugiau – kad bus vis svarbiau išsaugoti natūralią arnikų augavietę, pasitelkiant tinkamas iniciatyvas. Bet jei žmonės tiki savo ir gausiai pievas nusėjusių ryškiaspalvių arnikų žiedų ateities perspektyvomis, tuomet nėra ko jaudintis.

Sužinokite apie kitus projektus

Vienas švelniausių, vertingiausių aliejų jautriai odai

Migdolų

Oranžinė puošmena

Medetkos

Ingredientas

Kalninių arnikų žiedų ekstraktas

Arnica Montana Flower Extract

Kalninių arnikų žiedų ekstraktas palaiko odos medžiagų apykaitą, didina odos elastingumą ir atsparumą. Taip pat veikia antibakteriškai.