Damasko rožės

Dadéso slėnis, Marokas
Map of Morocco - Wild Rose

Rožių laikas

Kai išsiskleidžia damaskinių rožių žiedai, visame Dadéso slėnyje pasklinda karališkas aromatas. Jų vešlūs krūmai auga Maroko Mesetos plynaukštėje, esančioje tarp Kasablankos ir Atlaso kalnų. Būtent čia Moustapha Chahbounas renka rožių žiedus ir distiliuoja itin brangų ekologišką rožių aliejų, kurį, gamindami „Weleda“ priemones, naudojame kaip natūralų aromatą.

Kai Moustapha Chahbounas žvilgtelėjęs į ryto dangų supranta, kad diena bus karšta, jis pripila vandens į lovį, skirtą Good ir Luck. Dvi karvės pasirodo iš už apelsinmedžių, lėtai artėja žolėtu taku ir viltingai stabteli netoliese. Atėjo laikas jų rytiniam dušui. Moustapha trina karvių kaklus, purškia vandenį ant jų nugarų ir pilvų, apšlaksto pasturgalius, kol juodmargių kailiai ima drėgnai blizgėti. Karvės akivaizdžiai mėgaudamosis kraipo galvas ir dėkoja Moustaphai švelniai žvelgdamos juodrudėmis akimis.

Mažam Moustaphos ūkiui priklausantis žemės sklypas yra vienas labiausiai išskirtinių visame Maroke. Liepsnojantys ryškia spalva damaskinių rožių žiedai pripildo šiltą orą nepakartojamo aromato. Moustapha patenkintas linkteli: „Norėčiau mūsų gyvenimui grąžinti biologinę įvairovę, o gamtai – gyvastį.“

Prieš trejus metus jis susiruošė sukurti nuosavą gamtos rojų. Tikrai nebuvo lengva tai padaryti Maroko Mesetoje, plynaukštėje tarp Kasablankos ir Atlaso kalnų. Auksu spindinčiuose laukuose linguoja tankiai pasėtų miežių ir kviečių stiebai. Įsikūręs viename iš Maroko pagrindinių žemės ūkio regionų, Moustaphos Chahbouno ūkis – it oazė monotoniškame kraštovaizdyje netoli Guisserio kaimo. Jo ūkis – sunkaus darbo ir netradicinio požiūrio rezultatas.

Pagarba florai ir faunai

Moustapha žvilgteli į saulę. Ūkininko asmeninis siekis yra tampriai ir darniai suausti skirtingos gyvasties siūlus į gamtos audinį taip, kad augalai ir gyvūnai taptų neatsiejamomis vienos ekosistemos dalimis. Jis sumaniai kuria pavėsį naudodamas groteles, kurias apsiveja augantys vynuogienojai. Be to, Moustapha sodina nuo vėjų apsaugančias rožių gyvatvores ir augina levandas, kad kontroliuotų amarų populiaciją. „Jie visi gyvena darniai, visai taip, kaip tai turėtumėm daryti mes, žmonės.“

Povai sulesa nuodingus vorus, skorpionus ir gyvates, antys ir žąsys minta sraigėmis, o vištos sugaudo mažas muses, kurios nutūpia mėtas, kad pasimėgautų jų syvais. Karvės nuėda žolę nuo takų ir gamina didžiulius kiekius natūralių trąšų.

„Norėčiau mūsų gyvenimui grąžinti biologinę įvairovę“

Moustaphos Chahbouno pašaukimas – augalininkystė. Iš jo smarkiai įdegusio saulėje veido matyti, kad Moustapha ne tik išmano šiuolaikines technologijas, bet ir daug laiko praleidžia lauke. Jis yra įmonės „ARD Guisser“, kurią valdo kartu su savo broliu Jamaliu, direktorius. Bendrovė gamina vertingą damaskinių rožių eterinio aliejaus ir rožių absoliuto ekstraktą, kurio elegantiškas aromatas praturtina daugumą „Weleda“ gaminių. Visai šalia didžiulių ūkio vartų yra pastatyta speciali pusiau atvira konstrukcija – čia, šešiose metalinėse talpose, išgaunami rožių ekstraktai.

Moustapha užaugo šalies viduryje, alyvmedžių plantacijoje, netoli gamtos rezervato. Vėliau jis studijavo biochemiją Kasablankoje ir drauge su broliu Jamaliu ėmėsi distiliuoti ir pardavinėti augalų ekstraktus. Tačiau tuo metu Marokas Moustaphai pasirodė pernelyg ribojantis, konservatyvus ir nelankstus. Sulaukęs 33 metų jis emigravo į Masačusetsą, kur rado biochemiko darbą. „Buvau laisvas ir gerai gyvenau“, – sako jis.

„Man labai patinka rūpintis savo augalais ir kurti iš jų išskirtinius dalykus“

2011 m. lapkritį jo mylimiausias brolis Jamalis paprašė, kad Moustapha skubiai grįžtų namo. Natūralios kosmetikos ir natūralių vaistinių preparatų rinka sparčiai augo, brolių bendrai valdoma bendrovė plėtėsi – buvo tiek daug darbo, kad Jamalis vienas nebesusitvarkė. Moustapha giliai susimąstė. 

Jis turėjo gerą darbą, daug draugų ir brazilę žmoną Neide Gonçalves. Tačiau pastaruoju metu vyras svajojo sukurti ką nors gamtoje ir pastatyti šį tą savo rankomis. 2012 m. jis su žmona persikėlė į tėvynę. „Čia aš galiu įgyvendinti savo amerikietiškąją svajonę“, – prisipažįsta Moustapha.

Vanduo – tai gyvybė

Pora gyvena kukliame, naujai pastatytame oranžiniame name visai šalia daržovių sklypų. Moustaphos žmonai, dirbusiai vienos Šveicarijos įmonės vyriausiąja sekretore, jų ūkis yra kaimiškasis rojus, kurį ji tiesiog dievina. „Kai su vyru pirmą kartą stovėjau čia, jaučiausi tarsi dykumoje, – sako Neide. – Vos keli apelsinmedžiai ir alyvmedžiai stirksojo sausringame dirvožemyje. Moustapha sukėlė revoliuciją“, – įsitikinusi moteris.

Retkarčiais atlinguoja pilni autobusai žemės ūkio studentų, norinčių pasižiūrėti į puikiausią biologinės įvairovės ir tvarumo pavyzdį. Net jo kaimynai, iš pradžių tik nepatikliai sukioję galvas žiūrėdami į veiksmą Moustaphos ūkyje, palaipsniui pradėjo auginti naujus augalus, kuriuos galima distiliuoti, pavyzdžiui, verbenas.

Guisserio merui patinka Moustapha, nes jis sukuria darbo vietų, o tai reta kaimo vietovėse. Talentingam augalininkystės verslo kūrėjui dirba daugiau žmonių nei kitiems šių vietų ūkininkams, nors šių žemės ir du ar tris kartus didesnės. Paprastai Moustaphos šeimai padeda šeši darbininkai. Jie prižiūri daržovių sklypus ir distiliavimo įrenginius, tačiau, kai ateina derliaus nuėmimo metas, Moustapha samdo daugiau nei 40 žmonių. Ir jis yra vienintelis vietovėje darbdavys, kurio darbuotojai apdrausti socialiniu draudimu.

Moustaphos gamtos rojus klesti visame čia anksčiau tekėjusios upės slėnyje. Vanduo trykšta iš šaltinio Guisserio kaime ir požeminiu upeliu teka po jo ūkiu. Vyras vandenį savo augalams ir gyvuliams pumpuoja iš trijų šulinių. Marokas – derlinga šalis. „Vanduo atneša gyvybę ir gyvenimą“, – sako Moustapha. 

Kokių tikslų jis dar turi? „Norėčiau pamatyti, kaip biologinė įvairovė grįžta į daugumą Maroko vietų.“ Tai tik kelio pradžia ir Moustapha Chahbounas puikiai pasiruošęs keliauti.

Ingredientas

Damaskinių rožių žiedų aliejus

Rosa Damascena Flower Oil

Tai eterinis aliejus, gaunamas iš rožių žiedlapių. Kartu su kitais natūraliais eteriniais aliejais naudojamas kaip kvėpiklis.