Levandos

Besarabija, Moldovos
Map of Moldova - Lavender Raw Material

Tinkamiausias aromatas siekiant nusiraminti ir atsipalaiduoti

Nedaug kas taip akimirksniu atpalaiduoja, kaip levandų kvapas. Tamsiai mėlynuose jų žieduose yra eterinių aliejų. Jie naudojami 50 „Weleda“ priemonių siekiant suteikti nuostabų aromatą. Vaizduose su levandomis dažnai matome begalinius violetinius Prancūzijos Provanso laukus, bet Europoje yra dar viena svarbi jų auginimo vietovė, kurioje plataus masto levandų auginimas buvo praktikuojamas šimtmečiais. Tai mažytė Moldova, esanti tarp Rumunijos ir Ukrainos. Jos plotas – tik 34 tūkst. kvadratinių kilometrų, tačiau ši šalis apdovanota šiltu, sausu klimatu ir derlingu juodžemiu, todėl čia gali plačiai vešėti vynuogynų ir vaismedžių sodai. Dėl šio augalininkystei puikiai tinkančio klimato ir įsikūrė Moldova, kuri kažkada garsėjo kaip viena didžiausių eterinių aliejų gamintojų pasaulyje. 1992-aisiais žlugus Sovietų Sąjungai didžiuliai levandų plotai išnyko, nes gyventojai bandė išmokti laisvosios prekybos gudrybių. Tačiau nuo to laiko šioje mažoje šalyje daug kas pasikeitė: buvo atgaivintos senosios tradicijos ir levandų auginimas vėl sugrįžo į šalies gyvenimą.

Levandos priklauso notrelinių (lot. k. Lamiaceae) augalų šeimai. Tai saviti maži, apvalūs krūmokšniai išsišakojusiomis stačiomis šakelėmis ir daugybe mažų violetinių žiedelių. Jų siaurų lapelių spalva gali skirtis: pilkšvai žali – viršutinėje pusėje, o plaukuoti balkšvi – apačioje. Žinomos 25 levandų šeimos rūšys, iš kurių alternatyviojoje medicinoje naudojamos šios: tikrosios levandos (lot. k. Lavandula angustifolia), varpinės levandos (lot. k. Lavandula latifolia), italinės levandos (lot. k. Lavandula stoechas) ir levandinai (lot. k. Lavandula hybrida).

Didžiausias ekologinio ūkininkavimo projektas

Didžiosios Britanijos plėtros ekspertas ir Moldovos žemės ūkio inžinierius inicijavo didžiausią ekologinio ūkininkavimo auginant levandas projektą šalyje ir buvo apstulbinti, kaip greitai šis projektas išsiplėtė. Viena iš didėjančios plėtros priežasčių, žinoma, buvo 2005 m. prasidėjęs bendradarbiavimas su „Weleda“. Glaudus bendradarbiavimas su „Weleda“ ir ilgalaikio bendradarbiavimo perspektyva suteikė papildomą impulsą vystyti projektą. „Šiuo metu vykdant projektą dalyvauja 200 ūkininkų šeimų, o ekologiško levandų auginimo plotas išsiplėtė iki maždaug 200 hektarų“, – sako britų plėtros ekspertas.

Pasodinus jaunus augalus į žemę turi praeiti treji metai, kol bus galima nuimti pirmąjį didelį derlių, tačiau vėliau, jei sąlygos palankios, augalai gali duoti derlių net iki 30 metų. Pirmasis augalų derlius subrendo 2005 m. ir nuo tada kasmet nuo birželio pabaigos iki liepos vidurio darbuotojai nupjauna subrendusius žiedus rankiniais pjautuvais. 

Kad šis darbas būtų atliekamas tinkamai, reikia techninių žinių, atidumo ir jautrumo. Nuimant derlių nuolat budi keturių darbuotojų komanda, kuri, gavusi dėžes su levandų žiedais, juos vėliau apdoroja mobiliajame garo katile. Distiliavimo procesas trunka apie vieną valandą – iš kiekvieno 100 kg levandų žiedų išgaunamas tik vienas kilogramas aliejaus. Tuomet eterinis aliejus yra paruoštas gabenti iš lauko statinėse, kurios tuoj pat užsandarinamos. Siekiant užtikrinti aukštą vertingo levandų aliejaus kokybę, prieš eksportuojant įmonei „Weleda“, labai svarbu jį laikyti vėsioje vietoje.

Tiesioginis raminamasis poveikis

Šiuolaikiniai tyrimai parodė, kad elementai, esantys eteriniame aliejuje, tiesiogiai raminamai veikia centrinę nervų sistemą, padeda atsipalaiduoti ir skatina sveiką miegą. Padedant levandoms daug lengviau susitvarkyti su nerimu, nemiga, įtampa, spazmais, virškinimo ar širdies ir kraujotakos sutrikimais. Iš to tampa aišku, kodėl net senovėje dėl atpalaiduojamojo ir raminamojo poveikio levandos buvo tokios populiarios.

Tačiau puoselėjant „Weleda“ ir Moldovos partnerystę levandos turi ir kitą teigiamą poveikį: vietinis partneris gali naudotis mūsų nemaža patirtimi tiriant eterinius aliejus ir įsigyjant žaliavas. Mums dirbant kartu optimizuoti gamybos ir derliaus nuėmimo procesai, taip pat rasti daugelio nedidelių problemų sprendimai. Pavyzdžiui, „Weleda“ padeda surasti tinkamą aplinką tausojantį sprendimą dėl distiliavimo likučių kompostavimo. „Tai abipusiai mainai, – patvirtina vietiniai partneriai. – Tik kartu galime sukurti norimą kokybę.“

 

Praėjus dešimčiai metų galima pastebėti ekonominį ir socialinį augimą, kurį šiame kaimiškame regione skatina projektas. Kad galėtume atšvęsti „Weleda“ gyvavimo 90-metį, dalyvavome statant sveikatos ir gerovės centrą vietos Mincenio miestelyje. Tai tik vienas iš pavyzdžių, kaip „Weleda“ partnerystės ryšiai padeda auginti ir mums svarbias žaliavas, ir jas tiekiančias bendruomenes.

Sužinokite apie kitus projektus

Oranžinė puošmena

Medetkos

Vitamino C kupinos saule trykštančios uogos

Šaltalankiai

Ingredientas

Levandų aliejus

Lavandula Angustifolia (Lavender) Oil

Tai eterinis aliejus, gaunamas iš šviežių levandų šakelių. Kartu su kitais natūraliais eteriniais aliejais naudojamas kaip kvėpiklis.