Ratanija

Arekipa, Peru
Map of Peru - Ratanhia

Iš Andų tvariai tiekiamos ratanijos naudojamos dantų priežiūroms priemonėms gaminti

Ratanijos (lot. k. Krameria lappacea) yra neišsiskiriantys krūminiai augalai, augantys sausringo klimato sąlygomis aplink visą Arekipos miestą pietinėje Peru dalyje. Ratanijos veša atšiauraus Andų klimato sąlygomis, savo išsidriekusia, šakota šaknų sistema saugodamos skurdų, sausą kalnų dirvožemį nuo erozijos. Tvariai išauginti natūralioje aplinkoje, šie augalai jau daugiau nei 50 m. yra svarbios „Weleda“ dantų priežiūros priemonių sudedamosios medžiagos.

 

Iš pradžių dėmesį skyrėme laukinių augalų kultivavimo galimybėms. Botanikos profesorė Fatima Caceres iš Arekipos universiteto ir Vokietijos mokslininkai prof. dr. Maxas Weigendas ir Nicolas Dostertas inicijavo viešojo ir privataus sektoriaus partnerystės projektą siekdami ištirti, ar ratanijas būtų galima dauginti ir auginti. Pirmasis tyrimų etapas, trukęs iki 2006 m., parodė, kad šių augalų neįmanoma auginti dėl dviejų priežasčių: jos auga tik sąveikaudamos su augalais šeimininkais, iš jų siurbdamos vandenį ir maistines medžiagas. Tai reiškia, kad tokiam auginimui reikėtų papildomų augalų rūšių atviruose laukuose, o tai beveik neįmanoma. Dėl biologinių ratanijų ypatybių atsirado ir antroji kliūtis: jos labai lėtai auga ir pirmasis derlius būtų nuimtas po 7–15 m., todėl investuoti ir skirti jėgas priežiūrai šioje srityje būtų sudėtinga ir nepraktiška.

Spaudžiant pasaulio rinkoms

„Weleda“ turėjo įveikti dar vieną problemą. Kadangi ratanijos pasaulinėje vaistinių augalų rinkoje yra vertinamos, joms kyla didelis pavojus. Pasaulinėje rinkoje, kiekvienais metais iš gamtos surinkus pusę milijono tonos vaistinių augalų derliaus, naudojama bent 70 tūkst. augalų rūšių. Ekonominiuose pasaulio centruose jais prekiaujama vykstant painiems prekybos srautams. Šio pasaulinio verslo veikėjai neturi didelių paskatų veikti atvirai, o tai daro įtaką prekybai ratanijomis ir, beje, kitų rūšių augalais.

Remiantis oficialiais duomenimis, Peru kasmet eksportuoja apie 40 t. ratanijų, iš kurių viena tona atitenka „Weleda“ grupei, tačiau dauguma tiekimo šaltinių nėra skaidrūs. Todėl 2002 m. „Weleda“ nusprendė sudaryti plataus masto bendradarbiavimo sutartį ir inicijuoti tvaraus žaliavų tiekimo projektą kartu su Peru gamtos išteklių išsaugojimo institutu „Inrena“, mokslininkais, gamtos išteklių rinkėjais, prekiautojais ir Vokietijos tarptautinio bendradarbiavimo kompanija „Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit“ (GIZ), nagrinėjančia globalinės plėtros problemas.

Laukinių augalų draustinis

Taip bendradarbiaujant Arekipos regione įkurtas 2 tūkst. hektarų tvaraus laukinių augalų surinkimo draustinis. Trijuose bandomuosiuose plotuose buvo suformuotas augalų rezervas, siekiant intensyviai tyrinėti natūralų ratanijų atsinaujinimą ir metinius augimo modelius. Šių tyrimų rezultatai padėjo pakloti tvarios ratanijų surinkimo strategijos pamatus. Iš pradžių buvo galima rinkti tik šaknų dalis, tačiau mokslininkai ir „Weleda“ augalų pirkėjai pamažu sukūrė stebėtinai paprastą metodą – ratanijų derliaus rinkimo teritorija buvo suskirstyta į penkis sektorius, o kiekviename iš jų su šaknimis buvo galima iškasti tik kas penktą augalą. Be to, nuimdami derlių rinkėjai pasėja ratanijų sėklas į sujudintą žemę ir taip užtikrina, kad nuolat ataugtų sėjinukai. Ilgalaikis stebėjimas ir analizė rodo, kad šis tikslinis natūralus augalų populiacijos atnaujinimas puikiai veikia ir užtikrina, kad augalai išliktų.

 

Šis projektas, kurį vykdydama „Weleda“ jau beveik 10 m. bendradarbiauja su savo partneriais iš Vokietijos ir Peru, padeda rūpintis ir saugoti ratanijas – tokias svarbias „Weleda“ dantų priežiūros priemonių sudedamąsias medžiagas. Viena tona džiovintų šaknų derliaus kasmet gaunama iš Čukibambos rajono. Ratanijos renkamos laikantis tvaraus rinkimo koncepcijos, paskui perdirbamos Europoje. Rinkėjai gauna sutartą ir teisingą darbo užmokestį, užtikrinantį jiems svarbias papildomas pajamas. O „Weleda“ gauna skaidrių, tvarių ir saugių žaliavų išteklių. Įmonė šias vertingas žinias gali panaudoti kitiems laukinių augalų rinkimo projektams remti.

 Mūsų pastangos ir partnerių parama neliko nepastebėtos. Peru gamtos išteklių išsaugojimo institucijos ketina siekti, kad „tvaraus augalų rinkimo metodas“ taptų privalomas visoms bendrovėms, norinčioms užsiimti ratanijų eksportu. Tai reiškia, kad tik tvariai renkantiesiems ratanijas bus leidžiama eksportuoti iš Peru. Netolimoje ateityje ši strategija gali būti pradėta taikyti ir kitiems vaistiniams augalams, o tai būtų svarbus žingsnis tvarios biologinės įvairovės link. 

Sužinokite apie kitus projektus

Unikalūs drėgmės ir sausumo pusiausvyrą atkuriantys augalai

Vilkdalgiai

Pažadinantys vidines jėgas ir įveikiantys nuovargį

Rozmarinai

Ingredientas

Ratanijų šaknų ekstraktas

Krameria Triandra Root Extract

Ratanijų šaknų ekstrakte gausu taninų, išsiskiriančių sutraukiamuoju poveikiu, pvz., burnos gleivinės. Todėl tamsiai rudas ratanijų šaknų ekstraktas ypač tinka burnos ir dantų priežiūros priemonėms gaminti.