Vilkdalgiai

Atlaso kalnai, Marokas
Mapp of Morocco - Iris

Unikalūs drėgmės ir sausumo pusiausvyrą atkuriantys augalai

Vilkdalgiai, dar vadinami irisais, buvo pavadinti graikų vaivorykštės deivės Iridės, vandens nešėjos ir dievų pasiuntinės, vardu. Nuostabūs vaivorykštės spalvų žiedai ir augalų gebėjimas mėsingose šaknyse ilgai išlaikyti vandenį tik patvirtina šių gėlių ryšį su mitologine bendravarde. Vilkdalgių šaknų ekstraktai – seniai pripažintos „Weleda“ kosmetikos sudedamosios medžiagos, palaikančios drėgmės pusiausvyrą odoje ir aprūpinančios ją vertingu eteriniu aliejumi. Vilkdalgiai auga sunkiai pasiekiamuose Maroko Atlaso kalnų regionuose, kuriuose glaudus „Weleda“ ir mūsų Prancūzijos partnerių įmonių bendradarbiavimas užtikrina stabilias pajamas maždaug 300 ūkininkų šeimų.

Smulkusis ūkininkavimas

Net ir šiandien didelė dalis kaimo gyventojų Maroke pagrindiniu pajamų šaltiniu laiko savo nedidelius ūkelius. 50 proc. kai kurių šeimų pajamų gali būti gaunamos iš juose užauginamo derliaus, bet tai įmanoma tik tada, kai užmezgami tvarios partnerystės ryšiai, pavyzdžiui, tarp „Weleda“ ir ekologiškai auginančiųjų vilkdalgius (lot. k. Iris germanica) Atlaso kalnų Tirdvimės (Tirdouime) regione. Čia, Atlaso kalnuose, 1 600 m aukštyje virš jūros lygio, žiemą šalta, o vasarą labai karšta, oras retas ir sausas, o žemė nederlinga. Beveik visi darbai laukuose, nuo pasodinimo iki derliaus nuėmimo, atliekami rankomis, šiek tiek pasinaudojant mulais. Tokiems mažiems šeimų ūkeliams būtų pernelyg brangu įsigyti technikos, o ir ją naudoti nepraktiška.

Ūkininkai darbuojasi 20 kv. kilometrų žemės plote, kurį sudaro 400–600 kv. metrų dydžio nedidukai akmeningi laukai. Šiuose terasiniuose laukuose, uoliomis pastangomis išplėšę ir įsisavinę kalno žemę, ūkininkai augina linus, lęšius, šiek tiek svogūnų ir kitų daržovių. Ekologiškai auginamų vilkdalgių šaknys puikiai papildo įprastų daržovių derlių ir suteikia į kooperatyvą susijungusiems ūkininkams nuolatinių pajamų. Kiekvienos iš 300 šeimų pavasario derlius siekia iki 400 kg šviežių vilkdalgių šakniastiebių, kupinų vertingų eterinių aliejų, graibstomų natūraliai kosmetikai ir kvepalams gaminti.

Džiovinama kalnų ore

Prieš išgaunant eterinį aliejų visą derlių – šimtus tūkstančių bulvių dydžio vilkdalgių šakniagumbių – reikia nulupti rankomis ir išdžiovinti kalnų ore ir saulėje. Šis procesas, kurio metu šaknys praranda apie 80 proc. svorio, užtrunka apie savaitę. Tik tada sukietėjusios, išdžiovintos šaknys mulais gabenamos į slėnį, kad būtų toliau perdirbamos – išgaunamas brangus aliejus. Įsteigus smulkiųjų ūkininkų kooperatyvus, kuriuos „Weleda“ ir mūsų Prancūzijos partnerių įmonės reguliariai tikrina, suaktyvėjo vietos ūkinė veikla, tvariai didėja smulkių ūkininkų pajamos ir apskritai pagerėjo gyvenimo sąlygos.

Sužinokite apie kitus projektus

Lepina odą

Sezamas

Tonizuojančios šaknys naudojamos dantų priežiūrai

Ratanija

Ingredientas

Mėlynžiedžių vilkdalgių šaknų ekstraktas

Iris Germanica Root Extract

Atsiprašome, mūsų puslapis vis dar kuriamas ir aprašymas yra nepasiekiamas.