Šeima

Kaip maudymas stiprina kūdikio ir tėvų tarpusavio ryšį

Kaip maudymą paversti raminamuoju ritualu

Kada galiu pradėti maudyti naujagimį? Kaip dažnai reikėtų maudyti kūdikį? Kiek laiko turėtų trukti maudymas? Šie klausimai kyla daugeliui pirmojo vaiko susilaukusių tėvelių. Kiekvienas kūdikis skirtingai reaguoja į vandenį. Maudynės gali būti malonumas ir kūdikiui, ir tėveliams, jei laikysitės kelių paprastų patarimų.

Maudynių laikas yra šeimos laikas

Maudynėms tinka bet koks laikas ir beveik visada jos naudingos. Tai gali tapti atpalaiduojančiu ritualu kūdikiams ir mažiems vaikams. Maudynės yra proga visai šeimai – tėveliams ir kūdikiui – atitrūkti nuo kasdienybės ir kartu nesiblaškant mėgautis švelniomis akimirkomis. Kūdikio maudynių laikas yra šeimos laikas. Buvimas kartu vandenyje – tai galimybė užmegzti ryšį, suaktyvinti pojūčius, patirti švelnų prisilietimą ir judėjimo džiaugsmą. Tačiau ne kiekvienas kūdikis mėgsta vandenį.

Kada jau galiu maudyti naujagimį?

Postnatalinis laikotarpis, einantis iškart po kūdikio gimimo, iš esmės yra skirtas ryšiui su naujagimiu užmegzti. Glaudus odos kontaktas ir stebuklingas hormonų derinys užtikrina, kad tarp tėvelių ir mažylio užsimezga ryšys. Pirmąją valandą po gimimo naujagimis būna ypač neramus ir netrukus pradeda ieškoti mamos krūties. Jei ką tik gimęs kūdikis maudomas per anksti, nutrūksta mamos ir vaiko odos kontaktas, o tai gali turėti neigiamą poveikį besiformuojančiam žindymo įgūdžiui. Tai taip pat gali sukelti hipotermiją, hipoglikemiją ar kvėpavimo sutrikimų. Todėl iš karto po gimimo naujagimių maudyti nerekomenduojama. Naujagimius pakanka kruopščiai sausai nušluostyti ir laikyti šiltai, išlaikant tiesioginį odos kontaktą su mama ar tėčiu. Tai padeda kūdikio odai priprasti prie pasaulio už gimdos ribų.

Natūrali gležnos kūdikių odos apsauga

Varškinis dangalas, arba vernix caseosa, yra nuostabus maitinamasis ir apsauginis sluoksnis, kuris dengia visą arba beveik visą naujagimio odą. Jo nereikia nuplauti. Varškinis dangalas palaipsniui susigeria į odą ir pirmosiomis gyvenimo dienomis aprūpina gležną kūdikio odą lipidais ir drėgme, taip užtikrindamas, kad pH lygis būtų subalansuotas.

Po kelių dienų sausus varškinio dangalo likučius iš odos raukšlių reikia švelniai išvalyti su aliejumi, kad oda šiose vietose nesudirgtų. Po to jau galima pradėti maudyti kūdikį. Nereikia laukti, kol nukris bambos virkštelė. Tik po maudymo būtina atsargiai nušluostyti odą aplink bambą.

Kuriuo paros metu geriausia maudyti kūdikį?

Kai kuriuos kūdikius maudynės vonelėje stimuliuoja ir jie tampa aktyvūs, todėl jiems po to sunkiau užmigti. Tokiu atveju patartina kūdikį maudyti ryte arba po popiečio miego. Pirmosiomis savaitėmis ir mėnesiais po gimimo tėveliai patys išsiaiškins, kada tinkamiausias laikas maudyti kūdikį – laikui bėgant, jie geriau pažins savo vaiką ir žinos, kas ir kada jiems visiems geriausia. Prieš maudymą galima kūdikį pamaitinti (pažindyti), nes alkani kūdikiai retai būna atsipalaidavę. Maudymo metu kūdikis yra laikomas ir vartomas, todėl dėl jaudulio ir aktyvumo pilnas kūdikio skrandis gali „sukilti“ ir maudydamas mažylis gali atpilti šiek tiek pieno. Nesijaudinkite, tai nieko blogo! Kadangi maudymasis atima daug energijos, dauguma kūdikių po maudynių vėl nori valgyti.

Kaip dažnai reikėtų maudyti kūdikį?

Kūdikius, kuriems patinka maudynės, galima maudyti dažnai, tačiau visiškai galima keletą dienų praleisti ir nemaudyti. O tų kūdikių, kurie visai nemėgsta būti maudomi,  nereikia maudyti per dažnai. Tokiu atveju retkarčiais vis pabandykite. Kai kūdikiai jau gali patys sėdėti, jiems pradeda patikti vanduo ir maudynės.

Jei kūdikiui patinka maudytis, vandenyje jis gali išbūti 3–10 minučių. Vyresni vaikai gali būti ir ilgiau, nes jiems ne taip greitai pasidaro šalta. Vonios kambarys turi būti šiltas ir jaukus (ne mažiau kaip 24 °C). Pradinė vandens temperatūra vonelėje turi būti 37 °C. Ją išmatuokite vonios termometru, kurį galima įsigyti daugumoje vaistinių.

Patarimas, kaip pamatuoti vandens temperatūrą

Vandens vonelėje temperatūrą galime patikrinti jautria alkūnės oda. Įmerkite alkūnę giliai į vandenį. Jei jaučiate, kad vandens temperatūra maloni, ne per karšta ir ne per šalta, ji bus maloni ir jūsų kūdikiui. Kadangi mūsų rankos ir pirštai jau pripratę prie aukštesnės temperatūros, jais vonelės vandens temperatūros tikrinti netinka.

Natūralios kūdikių maudymo priemonės

Kūdikį geriau maudyti su vonios priemonėmis, specialiai pritaikytomis gležnai kūdikių odai, o ne vien švariame vandenyje. Specialios sukurtos kūdikių maudymo priemonės švelniai nuplauna sauskelnių kremo likučius ir ekskrementus. Vanduo be prausimo priemonių gali išsausinti gležną kūdikio odą. Nepatartina naudoti vonios putas. Geriausia naudoti švelnias prausimo priemonės, pavyzdžiui, kreminį pienelį su medetkomis, kurio sudėtyje yra maitinamųjų medžiagų (migdolų aliejaus) ir odą raminančių veikliųjų medžiagų (medetkų ir ramunėlių). Jei kūdikio oda labai sausa, į vonelę galima įpilti šiek tiek vaikiško bekvapio kūno aliejaus su medetkomis. Turėkite galvoje, kad tuomet maudyti reikės labai atidžiai, nes vonelėje esantis aliejus padengia odą ir ji tampa slidi. Neramiems ir labai aktyviems vaikams puikiai tinka raminamasis prausiklis su medetkomis. Jo sudėtyje esantys ekologiški čiobreliai padeda sušildyti kūdikio kūnelį, o šilta vonia atkuria balansą.

Ar reikia naudoti vaikišką vonelę?

Parduotuvėse galima įsigyti patogių kūdikiams skirtų vonelių, pagamintų iš lengvo plastiko ir su vandens išleidimo anga dugne. Bet naujagimį taip pat lengvai galima maudyti ir švariame praustuve. Geriau nenaudokite vonios pagalvėlių ir sėdynių, plūduriuojančių žiedų. Jie ne tik trukdo tiesioginiam vaikučio ir tėvų odos kontaktui, bet ir gali sukelti pagundą palikti kūdikį be priežiūros, net ir trumpam. Daugeliui kūdikių buvimas vandenyje yra keistas potyris, nes jie dar nėra pripratę prie plūdrumo pojūčio ir beveik neribotos judėjimo laisvės. Kūdikį vonelėje reikia švelniai prilaikyti ir su meile jį prausti, tada mažylis jausis saugus ir išmoks mėgautis šia nauja stichija. Malonūs maudymosi įspūdžiai taip pat gali sustiprinti tėvelių ir naujagimio ryšį.

Po maudymo

Po maudynių naujagimius ir mažus vaikus reikia apgaubti rankšluosčiu ir kruopščiai, švelniai, bet greitai nušluostyti. Geriausiai tinka minkštas, purus, iš anksto pašildytas frotinis rankšluostis. Jei šalia nėra šildytuvo, rankšluostį galima iš anksto pašildyti priglaudus prie tėvelių kūno. Vaikiškas bekvapis kūno aliejus su medetkomis puoselėja ir saugo gležną jūsų kūdikio odą, jį galima naudoti ir tada, kai atliekamas raminamasis masažas. Po to sauskelnių srities odą galima patepti drėkinamuoju kūno kremu su medetkomis.

Ką daryti, jei kūdikis po maudymo verkia? Taip gali būti dėl įvairių priežasčių.

  • Galbūt jis išsigando, kad staiga pasibaigė malonus nesvarumo jausmas ir vietoj šilto vonelės vandens jis pajuto vėsesnį patalpų orą? Arba galbūt jis kaip tik ruošėsi atsipalaiduoti ir susierzino, kad yra šluostomas ir rengiamas.
  • O gal maudymasis sužadino apetitą. Maudynės vonioje kūdikiui yra įdomus, bet kartu ir varginantis užsiėmimas, todėl mažylis gali norėti prisiglausti, jausti šilumą ir saugumą, be to, jis gali ir išalkti.
  • Kūdikio pamaitinimas, intensyvus odos kontaktas, sušildymas prie savo kūno ir apgaubimas rankšluosčiu ar apklotu – visa tai padeda kūdikiui nusiraminti ir jausti, kad jo poreikiai patenkinami.
  • Po to ateina metas, kai reikia pasirūpinti odos priežiūra ir aprengti – geriausia rengti drabužėliais, kurie neįsigėrę intensyvaus skalbiklio kvapo.

Maudymas šaltuoju ir šiltuoju metų laiku

Šaltuoju metų laiku ką tik išmaudyto kūdikio nereikėtų nešti į lauką. Mažylio kūnelis ir plaukučiai turi būti visiškai sausi, kad neišgaruotų drėgmės perteklius ir neatvėstų kūno šiluma. Kepuraitė apsaugos, kad per galvą neišsiskirtų per daug šilumos. Net jei suaugusiesiems atrodo, kad lauke šilta ar net karšta, kūdikis gali lengvai sušalti, ypač kai jo oda drėgna ir pučia vėjelis. Dėl šių abiejų priežasčių mažas organizmas greitai praranda šilumą. Todėl patariama labai atsargiai maudyti lauke.

Maudynės lauke vasarą labiau tinka šiek tiek vyresniems vaikams, kurie jau moka patys sėdėti vonelėje. Su mažyliais būdami lauko baseine, pasirūpinkite, kad jie per daug nesušaltų, ir saugokite šlapią galvytę bei kūnelį nuo vėjo. Ir jokiu būdu kūdikio negalima laikyti tiesioginiuose saulės spinduliuose. Kai pasirūpinsite šiomis atsargumo priemonėmis, tegul prasideda vasaros linksmybės – žinoma, nuolat stebint tėveliams.

Calendula Pflegeöl Parfümfrei

Vaikiškas bekvapis kūno aliejus su medetkomis

Ekologiškas kūno aliejus gležnai kūdikių odai.
Calendula Entspannungsbad

Raminamoji vonelė su medetkomis

Padeda jūsų kūdikiui nusiraminti ir atsipalaiduoti po aktyvios dienos.
Calendula Cremebad

Kreminis pienelis vonelei su medetkomis

Švelniai nuprauskite ir pamaitinkite gležną kūdikio odą.
Calendula Pflegemilch

Vaikiškas kūno pienelis su medetkomis

Švelnus drėkinamasis ir raminamasis pienelis gležnai odai.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI