Šeima

Kodėl prisilietimas ir artumas kūdikiams tokie svarbūs

Odos kontaktas stiprina kūdikio ir tėvų ryšį

Pirmą kartą priglausti savo kūdikį – nuostabiausia akimirka. Šis odos kontaktas iškart turi didžiulį teigiamą poveikį tėvų ir naujagimio tarpusavio ryšiui. Kai su meile glaudžiate, glostote ir palaikote artimą fizinį kontaktą su kūdikiu, jis jaučiasi saugus.

Artumo laikotarpis po gimimo

Jei gimdymas vyksta sklandžiai, ką tik gimęs naujagimis gali būti pilvuku priglaustas prie nuogos mamos ar tėčio krūtinės. Šis pirmasis „oda prie odos“ kontaktas palaiko emocinį ryšį tarp tėvelių ir vaiko. Kontaktas su oda yra svarbus, nes jis skatina hormonų, skatinančių artimą ryšį ir meilę, išsiskyrimą. Artimo ryšio užmezgimo procesas pirmosiomis dienomis padeda tėvams išmokti pamatyti kūdikio signalus ir atpažinti jo poreikius. O tai savo ruožtu padeda kūdikiui išsiugdyti patį svarbiausią, sveiką pasitikėjimo jausmą. Intensyvus ryšys taip pat gali būti užmezgamas net ir esant tam tikrų kliūčių. Jei vaikams reikia specialios priežiūros dėl sudėtingo gimdymo ar ligos, kuri neleidžia iš karto užmegzti ryšio su tėvais, yra būdų, kaip tai kompensuoti.

Kontaktas „oda prie odos“ stiprina saugumo jausmą

Svarbiausias jausmas naujagimiams – mylinčių globėjų artumas: jausti artumą kūdikiui reiškia jaustis saugiai. Kūdikiai jaučia, kai jų signalai yra suprantami ir į juos tinkamai reaguojama. Tada jie žino, kad pavojus negresia. Rūpinantis kūdikiu pirmaisiais mėnesiais saugumo jausmo užtikrinimas yra svarbiausias dalykas. Saugumo jausmas geriausiai užtikrinamas fiziniu artumu: švelniai apkabintas mamos ar tėčio rankų, prisiglaudęs prie jų lovoje, prigludęs nešioklėje, kūdikis jaučiasi saugus. Artimas kūno kontaktas taip pat ir sušildo. Ypač pirmosiomis dienomis kūdikiai dar sunkiai reguliuoja savo kūno temperatūrą. Artimas fizinis kontaktas tam labai padeda.

Prisilietimų ir artumo poreikis

Žmonėms reikia prisilietimų, kad jie galėtų sveikai emociškai vystytis. Prisilietimas – tai pirmoji kalba mūsų gyvenime, kuri atlieka labai svarbų vaidmenį. Gimdoje vaikutis jaučia lytėjimo pojūčius. Gimdymo metu jis patiria fizinį kontaktą ir pirmą kartą fiziškai apkabinamas rankomis. Be žindymo, nešiojimo ir glostymo, kūdikiai ypač intensyviai liečiami per įprastą kūno priežiūros ritualą, kai jaučia tiesioginį odos kontaktą.

Rūpestinga ir sąmoninga priežiūra gali būti įtraukta į kasdienę vaikučio rutiną nuo pirmųjų dienų. Pavyzdžiui, tėveliai gali susikurti odos priežiūros ritualus, kurie puoselėja vaikučio kūnelį ir kartu palaiko emocinį ryšį – kūdikių masažas būtent tai ir suteikia. Masažo metu tėvai išmoksta švelniai prižiūrėti, liesti ir bendrauti su savo kūdikiu, atpažinti ir reaguoti į vaikučio rodomus signalus.

Artumo hormonas oksitocinas

Oda yra didžiausias mūsų organas ir turi milijonus receptorių, reaguojančių į prisilietimą. Kai smegenys suvokia švelnų ar laipsnišką kontaktą „oda prie odos“, jos išskiria hormoną oksitociną. Todėl meile pagrįstas fizinis kontaktas vyksta ranka rankon su oksitocino išsiskyrimu, o šis hormonas sukuria artumo jausmą. Oksitocinas, dar vadinamas „meilės hormonu“, turi atpalaiduojamąjį poveikį, malšina nerimą, mažina kraujo spaudimą, kortizolio kiekį ir stiprina imuninę sistemą. Jo sukeliami malonūs pojūčiai stiprina vaikų ir jų tėvelių ryšį, skatina artimus santykius.

Prisilietimų įtaka vaiko vystymuisi

Įvairių formų fizinis kontaktas ir meilūs prisilietimai padeda naujagimiams ne tik pajusti savo kūną ir jį geriau suprasti, bet ir skatina smegenų vystymąsi bei pažintinius gebėjimus. Keičiant sauskelnes ir atliekant kūno prižiūrą, kūdikiai jaučia globojančio asmens prisilietimą prie jų odos. Jie jaučia, ar suaugusiojo rankos šiltos, ar šaltos, ar jos liečia stipriau, ar silpniau. Kūno priežiūrą papildant švelniu masažu, mažyliai turi galimybę geriau suvokti ir atrasti vidinį savo kūno žemėlapį. Sauskelnių keitimas, maudymas  ir kūdikių masažas ne tik reikalingi kūnui ir malonūs pojūčiams, bet taip pat yra visapusiška kūdikio mokymosi patirtis.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI