Šeima

Masažas – galimybė sustiprinti ryšį su kūdikiu

Patarimai sąmoningiems tėveliams, kaip atlikti masažą

Kūdikis su pasauliu susipažįsta prisilietimais. Lytėjimo pojūtis kūdikiams leidžia pažinti save ir juos supantį pasaulį. Švelnus masažas padeda jiems pažinti savo kūną. Sąmoningas kontaktas „oda prie odos“ kūdikiui taip pat suteikia meilės, pasitikėjimo ir saugumo jausmą.

Masažas stiprina kūdikio ir tėvų ryšį

Švelnus masažas stiprina kūdikio ir tėvų ryšį, be to, leidžia atsipalaiduoti bei pailsėti ir kūdikiui, ir tėveliams. „Weleda“ akušerė Karolina pateikia vertingų patarimų, kaip daryti masažą kūdikiui. Labai svarbu įsidėmėti, kad kiekvienas kūdikis yra unikalus, todėl turime atsižvelgti į jo individualius pojūčius, kas patinka, o kas ne. Jei kūdikiui nepatinka, kai masažuojate kurią nors kūno dalį, šią masažo dalį praleiskite ir daugiau  dėmesio skirkite toms kūno vietoms, kurių masažas kūdikiui yra malonus. Tai leidžia tėvams dar geriau pažinti savo vaiką ir leisti mažyliui suprasti, kad jo poreikiai yra gerbiami.

Kuo masažas naudingas kūdikiams

Naujagimio oda yra labai jautri. Oda – tai mažo vaikučio vidinio pasaulio ir didelio išorinio pasaulio riba. Ką tik gimę kūdikiai yra ypač jautrūs išoriniams dirgikliams, nes jie visi yra nauji ir nepažįstami. Savo oda kūdikiai jaučia ir suvokia prisilietimą, temperatūrą ir įvairias medžiagas. Masažą mažyliai jaučia kaip malonų pojūtį ir apsaugą, kartu jie geriau fiziškai pajunta savo kūną. Švelnūs prisilietimai stimuliuoja kūdikių kvėpavimą ir širdies veiklą, padeda pasišalinti susikaupusioms dujoms. Masažo ritualas puikiai papildo rytinę ir vakarinę priežiūros rutiną, padeda vaikams nusiraminti.

Kūdikio reiškiamų signalų tinkamas supratimas ir reagavimas į juos ugdo bendravimą ir jautrumą. Be abejo, tai turi teigiamą įtaką besimezgančiam tėvų ir vaikų ryšiui. Patiriant teigiamas emocijas, tokias kaip, pavyzdžiui, kontaktas „oda prie odos“, masažas ar maitinimas krūtimi, organizmas išskiria oksitociną. Šis hormonas, neretai vadinamas švelnumo hormonu, padeda tėvams ir kūdikiui pajusti emocinį ryšį.

Kūdikio masažas – tai puikus būdas apgaubti kūdikį šiluma, ugdyti pasitikėjimą ir saugumo jausmą, pajusti malonų kontaktą „oda prie odos“.

Kada geriausia atlikti masažą

Tėvams nereikėtų jaudintis, kad masažuodami savo kūdikį ką nors padarys neteisingai. Nereikia tiksliai laikytis instrukcijų. Svarbiausia, kad kūdikis ir masažuojantysis gerai ir patogiai jaustųsi. Tai daug svarbiau nei tiksli judesių trukmė ar eilės tvarka. Jūsų įprastas kasdienis kūdikio priežiūros ritualas, pavyzdžiui, sauskelnių keitimas, gali būti labai lengvai papildytas švelniais masažo judesiais.  Prieš kiekvieną masažo judesį rekomenduojama masažo aliejų pašildyti delnuose. Šilti, tikslingi prisilietimai stiprina ryšį ir turi teigiamą poveikį kūdikiui.

Nusistovėjęs masažo ritualas padeda kūdikiams įprasti prie šio proceso ir numatyti, kas bus – tai suteikia jiems ramybės ir saugumo jausmą. Masažas, kai atliekami judesiai link kūno vidurio, yra labiau stimuliuojantis ir gerai tinka rytiniam priežiūros rutinai. Masažas su į išorę nukreiptais judesiais yra atpalaiduojantis ir gali būti daromas vakare, kai reikalingas nuraminimas baigiantis dienai. Kada geriausia atlikti masažą, nuspręskite pagal  kūdikio signalus: jei mažylis atrodo pavargęs, neverta daryti stimuliuojantį masažą.

Naudingi patarimai, kaip masažuoti kūdikį

Naudodamiesi „Weleda“ akušerių patarimais, tėveliai gali lengvai įtraukti masažą į kasdienę vaikučio priežiūros rutiną ir sustiprinti kūdikio saugumo jausmą.

  • Kūdikius galima masažuoti nuo pat gimimo.
  • Pirmaisiais gyvenimo metais kūdikius galima visiškai nurengti tik labai šiltoje patalpoje (apie 24 °C). Jei nėra taip šilta, atidenkite tik konkrečią masažuojamą vietą. Jau išmasažuotas kūno dalis galima uždengti medžiaginiu vystyklu.
  • Nemasažuokite vaikučio iškart po valgio, jei jūsų kūdikis linkęs atpilti.
  • Pirmosiomis dienomis ką tik gimusį kūdikį galite švelniai glostyti; po kelių dienų jau bus galima atlikti ir masažo judesius.
  • Kad vaikutis jaustųsi saugiai, vieną ranką laikykite švelniai padėję ant kūdikio, o kita ranka masažuokite.
  • Atminkite, kad vaikams patinka lėti, ritmiški judesiai.
  • Masažo metu kūdikiams nereikia mobiliųjų telefonų ar kitų žaidimų, kurie tik blaško jų dėmesį. Geriausia kūdikį masažuoti ramiame, tyliame kambaryje su neryškiu apšvietimu.
  • Padėkite rankšluostį kūdikiui po galvyte ir keliais, kad būtų palaikoma natūrali kūno pozicija. Tai suteikia komforto ir saugumo jausmą. Aplink vaikutį puslankiu galima padėti susuktą rankšluostį, tai bus lyg apsauginis barjeras ar lizdelis.
  • Vieniems vaikams patinka tylus masažas, o kiti mėgsta klausytis ritmingo dainavimo ar niūniavimo.
  • Masažas turėtų trukti tiek, kol jūs ir jūsų kūdikis jaučiatės maloniai ir komfortiškai.

Kūdikių masažo technikos

Kojų ir rankų masažas

Kūdikio kojyčių masažą pradėkite judesiu nuo klubo iki pėdos. Vaikams labai patinka sukamieji judesiai išilgai per kojas iki pėdučių. Daug žmonių – ir jaunų, ir vyresnių – sutinka, kad pėdų masažas yra labai atpalaiduojantis. Pėdų masažą atlikite nykščiu braukdami per pėdą nuo kulno iki pirščiukų ir tada per kiekvieną pirštą. Rankų ir delnų masažas yra panašus į kojų masažą. Pradėkite nuo peties ir braukite per ranką iki delno. Kūdikiams patinka sukamieji judesiai pagal laikrodžio rodyklę išilgai rankų. Taip pat galite švelniai nykščiu pamasažuoti mažą kūdikio delniuką – sukite apskritimus delno viduryje. Pratęskite masažą švelniai braukdami per visą ranką iki pat pirštukų.

Pilvo ir krūtinės masažas

Keičiant sauskelnes, yra tinkamas metas kūdikiui atlikti atpalaiduojantį pilvuko masažą. Viena ranka masažuokite kūdikiui pilvuką, atlikdami nedidelius sukamuosius judesius. Kad kūdikis jaustų glaudesnį kontaktą, kitą ranką švelniai priglauskite kitoje pilvuko pusėje – tai leis jūsų kūdikiui jausti fizinę ribą ir suteiks didesnį saugumo pojūtį. Taip masažuodami galite pereiti prie krūtinės srities. Masažas leidžia pasimėgauti maloniomis artumo akimirkomis. Patarimas, kaip padėti pašalinti susikaupusias dujas Masažuokite sritį aplink bambą švelniais sukamaisiais judesiais pagal laikrodžio rodyklę. Šiuos judesius užbaikite ties kairiuoju klubu. Taip reikia daryti todėl, kad paskutinė žarnyno dalis eina iš dešinės virš viršutinės pilvo dalies ir baigiasi apačioje kairėje. Šis judesys „masažuoja“ susikaupusias dujas tiesiosios žarnos kryptimi ir skatina virškinimą. Pilvo masažo aliejus yra specialiai sukurtas raminamiesiems pilvo masažams.

Kūdikiams patinka ritmas ir ritualai

Mamos kūnas ir ypač širdies plakimo garsas dar negimusį kūdikį apgaubia šiluma ir ritmu, sukuria tam tikrą akustinę aplinką. Po gimimo šis ritmo pojūtis gali būti pratęsiamas kasdienės priežiūros metu. Sukūrus tam tikrus priežiūros ritualus, jūsų vaikučiui bus paprasčiau numatyti ir prisitaikyti prie kasdienių veiklų. Kūdikių masažas yra vienas iš ritualų, kurie padeda palaikyti kūdikiui pažįstamą ritmo pojūtį.

Koks aliejus tinka kūdikių masažui

Naujagimio oda dar nėra visiškai išsivysčiusi. Reikia šiek tiek laiko, kad odos rūgščių mantija ir riebalų bei prakaito liaukos prisitaikytų prie savo funkcijos už gimdos ribų. Skirtingai nuo sintetinių aliejų, tyrų augalinių aliejų struktūra panaši į žmogaus odos struktūrą. Natūralus augalinis aliejus, toks kaip vaikiškas bekvapis kūno aliejus su medetkų aliejus, idealiai tinka kūdikių masažui. Sudėtyje esantis medetkų žiedų ekstraktas švelniai puoselėja ir saugo jautrią odą. Tai padeda odai po truputį stiprinti apsauginio sluoksnio funkciją. Darant masažą vaikams, kurių oda yra labai jautri ir likusi sudirgti, galima naudoti švelnų losjoną – „Weleda“ kūno pienelį su vaistinių svilarožių ekstraktu.

MŪSŲ PRODUKTAI, SKIRTI RAMINAMAJAM KŪDIKIŲ MASAŽUI

Calendula Pflegeöl Parfümfrei

Vaikiškas bekvapis kūno aliejus su medetkomis

Ekologiškas kūno aliejus gležnai kūdikių odai.
Bäuchlein-Massageöl

Aliejus kūdikiams nuo pilvo pūtimo

Natūralus aliejus raminamajam, virškinimą skatinančiam kūdikio pilvuko masažui.
Calendula Pflegemilch

Vaikiškas kūno pienelis su medetkomis

Švelnus drėkinamasis ir raminamasis pienelis gležnai odai.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI