grožis

Ar žinote savo odos ciklą – kokioje fazėje šiuo metu yra jūsų oda?

Odos priežiūra, mityba, poilsis: patarimai, kaip apsisaugoti nuo pernelyg ankstyvo senėjimo

Mūsų oda pasakoja mūsų gyvenimo istorijas. Su „Weleda“ gydytoja dermatologe, medicinos mokslų daktare Sandra Johansson kalbamės apie tai, kaip laikui bėgant keičiasi oda ir kaip galime jai padėti keistis.

Kas vyksta mūsų odoje senstant ir kaip susiformuoja raukšlės ir raukšlelės?

Med. dr. Sandra Johansson: Skirtingais gyvenimo etapais keičiasi mūsų fiziologija ir fizinė būklė. Šio proceso metu oda taip pat kinta ir prisitaiko, o kartu kinta ir jos poreikiai. Odos senėjimą sukelia natūralių senėjimo procesų ir odą pernelyg anksti sendinančių išorinių veiksnių kombinacija.

Visų pirma, susipažinkime su oda, kad galėtume atpažinti laukiančius pokyčius. Ar žinojote, kad odą sudaro trys skirtingi sluoksniai, kurie visi atlieka skirtingas funkcijas ir veikia kartu kaip didžiausias kūno organas? Tai gyva, nuolatos kintanti riba, kuri turi nuostabų gebėjimą vienu metu užsiimti skirtingomis užduotimis. Ji geba jausti, saugoti ir gaminti organizmui reikalingas medžiagas. Ji saugo mus nuo išorinių mikrobų, vandens netekimo, temperatūrų pokyčių, traumų, UV spindulių ir kitų dalykų.

Ploniausias, išorinis sluoksnis vadinamas epidermiu – tai apsauginis sluoksnis. Jį dengia vanduo ir riebalai, todėl oda yra lanksti. Jame gyvuoja naudingųjų bakterijų ir grybų ekosistema, apie kurią tik dabar daugiau sužinome.

Giliau viduje yra vidurinysis sluoksnis, vadinamas derma. Šis sluoksnis atlieka įvairias funkcijas. Fibroblastais vadinamos ląstelės kuria kolageno ir elastino skaidulų tinklą ir apsupa jas hialurono rūgšties lubrikantu, o tai suteikia odai apimtį, stabilumą ir elastingumą.

Apatinėje šio dermos sluoksnio dalyje esančios smulkios kraujagyslės padeda reguliuoti kūno temperatūrą koreguodamos kraujotaką odoje ir perduoda reikalingas maisto medžiagas. Limfagyslės tuo pačiu metu pašalina atliekas. Čia taip pat gaminami natūralūs kūno aliejai, saugantys ir drėkinantys odą. Dėl visų šių priežasčių oda atrodo sveika, švytinti ir gyvybinga.

Vidinį, patį giliausią, odos sluoksnį sudaro riebalinės ląstelės, kurios mus izoliuoja ir apsaugo pažeidžiamus audinius. Senėjimo procesas veikia visus šiuos sluoksnius. Tačiau yra daug galimų pasirinkimų, kad šis procesas būtų kiek įmanoma gražesnis ir sveikesnis.

Kas vyksta mūsų odoje natūralaus senėjimo proceso metu?

Med. dr. Sandra Johansson: Daug kas klausia: „Kodėl staiga mano oda tapo sausa ar jautresnė? Anksčiau ji tokia nebuvo.“ Atsakymas toks: jūsų kūnas laikui bėgant keičiasi, o kartu keičiasi ir oda. Naujojoje „Weleda“ knygoje „Natural Wellness Every Day: The Weleda way“ („Natūralus sveikatingumas kasdien: „Weleda“ būdas“) ši mintis labai gražiai pateikta: „Su amžiumi ateina išmintis, tačiau taip pat ilgesnis odos ciklas“.

Žmogaus kūnas yra puikiai subalansuota sistema, tačiau kaskart vis iš naujo tą balansą reikia atrasti. Mūsų natūralus biologinis senėjimo procesas vadinamas vidiniu senėjimu. Laikui bėgant ląstelės nebeveikia taip gerai, o jų atsinaujinimas užtrunka ilgiau.

Pastebime, kad mūsų įprastai putli, tvirta oda pamažu ima plonėti. Išorinis sluoksnis per dešimt metų suplonėja 6,4 proc. Oda gali tapti jautresnė ir ne tokia elastinga, ima atsirasti raukšlelių.

Jaunos sveikos odos palyginimas su senstančia oda

Kairėje pusėje pavaizduotoje jaunesnėje sveikoje odoje visos ląstelės ir struktūros yra putlios ir tvirtos. Dešinėje pusėje matomoje senstančioje odoje visi sluoksniai plonesni. Atsiranda tamsesnio pigmento senatvinių dėmių. Viduriniame sluoksnyje kolageno skaidulų ir elastino skaidulų mažiau ir jos silpnesnės, kaip ir ląstelės, kurios jas gamina. Kraujagyslės taip pat tampa plonesnės.

Kada šis senėjimo procesas prasideda ir kaip atrodo kiekvienas etapas?

Med. dr. Sandra Johansson: Maždaug nuo trečiojo dešimtmečio vidurio viduriniajame odos sluoksnyje kasmet pagaminama vienu procentu mažiau kolageno. Šis sluoksnis taip pat plonėja, nes jame lieka mažiau kolageno, elastino ir hialurono rūgšties. Jų kuriamas tinklas nebe toks tvirtas ir vėliau pasireiškia raukšlių ir nukarusios odos pavidalu.

Įkopus į ketvirtą dešimtį sulėtėja drėgmės perdavimas į viršutinį sluoksnį, o vidiniame sluoksnyje esančios riebalų ląstelės pradeda mažėti, todėl oda ima atrodyti blyški ir plona.

Pasiekus 40 metų ribą kolageno ir elastino skaidulų būna tiek sumažėję, kad jos ima lūžinėti ir prarasti elastingumą. Jūsų oda taip lengvai nebesugrįžta į pradinę padėti ją suspaudus.

Sulaukus maždaug 50 metų oda tampa sausa, nes sumažėja riebalų liaukos, kurios gamina natūralius odos aliejus, padedančius drėkinti odą. Smulkiosios kraujagyslės tampa plonesnės, todėl oda atrodo labiau išblyškusi. Menopauzės metu dėl prarandamo estrogeno oda tampa grubesnė ir sausesnė, kad ir kiek vandens gertumėte.

Lengviau yra veikti išvien su mūsų natūraliu ciklu negu prieš jį. Tinkamų odos priežiūros priemonių naudojimas tam tikru dienos metu padės pasiekti geriausių rezultatų.

Med. dr. Sandra Johansson

Taigi mūsų oda nuolatos keičiasi?

Med. dr. Sandra Johansson: Oda niekada nebūna statiška. Išgyvendama visas teigiamas ir neigiamas gyvenimo patirtis ji nuolatos kasdienių procesų metu prisitaiko, atsinaujina ir atkuria pusiausvyrą. Šis gebėjimas save reguliuoti yra sveikatos ir sveikos odos požymis. Ar žinojote, kad jūsų oda taip pat turi savo ciklą? Tai natūralaus odos atsinaujinimo procesas.

Naujos odos ląstelės gimsta viršutinio odos sluoksnio (epidermio) apačioje, bręsta ir keliauja link paviršiaus, galiausiai pakeisdamos senąsias ląsteles, kurios atsiskiria. Šis procesas vadinamas odos ciklu ir gali trukti nuo dviejų iki šešių savaičių, priklausomai nuo gyvenimo etapo. Nuo jo priklauso, kaip jūsų oda jaučiasi ir atrodo. Dėl to taip pat užtrunka, kol pamatome naujų odos priežiūros priemonių rezultatus.

Tačiau kuo labiau senstame, tuo lėtesnis šis atsinaujinimo procesas. Jį taip pat gali sulėtinti kiti veiksniai, pavyzdžiui, aplinka, streso lygis, vaistai, mityba ir net kai kurios odos priežiūros priemonės. Kuo lėčiau vyksta šis procesas, tuo daugiau negyvų odos ląstelių lieka ant paviršiaus, o tai lemia, kad oda atrodo blyškesnė, sausesnė ir ne tokia lygi. Odą taip pat veikia natūralus kūno dienos ir nakties ritmas – vadinamasis 24 valandų cirkadinis ritmas.

Kodėl reikia žinoti apie odos cirkadinį ritmą?

Med. dr. Sandra Johansson: Tai kūno vidinis biologinis laikrodis, kuris koordinuoja mūsų kūno funkcijas, reguliuodamas miego ir būdravimo ciklus. Jis taip pat veikia odos funkcijas. Oda skirtingai elgiasi naktį ir dieną.

Lengviau yra veikti išvien su mūsų natūraliu ciklu negu prieš jį. Tinkamų odos priežiūros priemonių naudojimas tam tikru dienos metu padės pasiekti geriausių rezultatų. Gyvenimo būdo įpročiai pakeičia mūsų pačių ir mūsų odos ritmą. Mums reikia tinkamo miego, kad odoje būtų geriausiai atkuriama DNR struktūra.

 

Paprasčiausi dalykai gali turėti įspūdingų rezultatų.

Med. dr. Sandra Johansson

Kas nutinka odai, jei miegame per mažai?

Med. dr. Sandra Johansson: Įprastai jūsų oda naktį persijungia į atkuriamąjį režimą ir šalina ląsteles, kurios buvo pažeistos dieną, pavyzdžiui, UV spindulių ar taršos. Fibroblastų ląstelės tuo metu turėtų gaminti naują kolageną ir elastiną. Tačiau jei miegama nepakankamai, nepakankamai ir atkuriama.

Ir ką gi matome kitą rytą veidrodyje? Nesijaučiame geriausia savo versija ir kadangi odai nebuvo suteikta galimybė atkurti savo pusiausvyrą, ji ima atrodyti blyški, ne tokia švytinti, sausesnė, o raukšlelės ryškesnės.

Gerbiant kasdienį savo odos ritmą ir veikiant pagal jį, susipažinus su savo odos ciklu, žinant, kaip jis keičiasi su laiku (skirtingais gyvenimo etapais) ir kaip odą veikia įvairūs veiksniai (gamtos metų laikai), galima geriausiai pasirūpinti jos poreikiais, vos tik jie pasirodo ar pasikeičia. Ir čia paprasčiausi veiksmai gali turėti įspūdingų rezultatų.

Taip pat esama ir išorinio senėjimo – ką tai reiškia?

Med. dr. Sandra Johansson: Be natūralių su amžiumi susijusių pokyčių, yra ir išorinių gyvenimo būdo ir aplinkos veiksnių, kurie taip pat turi įtakos senėjimo požymiams. Mūsų oda turi susidoroti su daugybe išorinių įtakų: saule, tarša, rūkymu, prasta mityba ir ypač cukrumi – visi šie veiksniai spartina senėjimo procesą. Rezultatai – gilesnės raukšlės, šiurkštesnė oda, blyškumas, elastingumo praradimas ir pigmentinės dėmės.

Palyginkite tas savo odos vietas, kurios retai matė saulę, su išorine plaštakų puse, krūtine ar veidu. Greičiausiai pamatysite didelį skirtumą. Šie veiksniai taip pat veikia vaikų odą. Skirtumas tas, kad jų apsauginės sistemos dar neįveikė per daugybę metų padaryta UV spindulių pažaida ir sumažėjusios kolageno atsargos. Tačiau procesai jau prasidėjo. Todėl svarbu užkirsti jiems kelią. Stresas ir miego trūkumas yra mūsų gyvenimo būdo dalis, kuri dar labiau veikia odos pokyčius.

Mūsų oda, ypač veido, pasakoja mūsų gyvenimo istoriją. Turime tai labai gerai įsisąmoninti!

Med. dr. Sandra Johansson

Kas konkrečiai vyksta mūsų odoje, kai ją veikia šie veiksniai?

Med. dr. Sandra Johansson:  Yra trys pagrindiniai būdai, kaip pažeidžiamos mūsų ląstelės:

1) Oksidacinė pažaida. Kūne sutrinka pusiausvyra tarp per didelio susidarančių laisvųjų radikalų kiekio ir kiekio, kurį kūnas gali neutralizuoti savo vidiniais antioksidantais. Laisvieji radikalai tuomet gali pažeisti jūsų kolageną ir net DNR struktūras.

2) Uždegimas. Tai vienas iš pagrindinių priešų bet kuriam audiniui, įskaitant ir odos ląsteles.

3) Cukrus kūne jungiasi su baltymais ir susiformuoja galutiniai glikacijos produktai. Šie žalingi dariniai lemia, kad kietėja kolagenas, silpnėja odos pagrindas ir oda ima pernelyg anksti senti.

Ar galima sulėtinti odos senėjimą?

Med. dr. Sandra Johansson:  Senėjimas yra gyvenimo dalis. Mūsų oda, ypač veido, pasakoja mūsų gyvenimo istoriją. Turime tai labai gerai įsisąmoninti! Tačiau didžiausią vaidmenį atlieka išorinis senėjimas. Čia slypi galimybės – tikrai turite būdų daryti jam įtaką. Galima išvengti nereikalingos žalos ir galima ne trukdyti, o palaikyti odos gebėjimą reguliuoti savo procesus bei atsikurti.

Taigi kur slypi ši galia? Ji priklauso nuo nedidelių reguliarių kasdienių pokyčių. Žvelgiant į savo odą kompleksiškai, atsižvelgiant į viską, nuo mus supančios aplinkos iki kasdienės mitybos, streso lygio ir miego režimo, bei renkantis priemones, kurios palaiko odos gyvybingumą. Mūsų oda mums padeda visą gyvenimą. O mes galime jai padėti daryti visus tuos nuostabius dalykus, kuriuos ji dėl mūsų daro.

Kokį vaidmenį senėjimo proceso metu vaidina mityba? Ar galite pateikti patarimų?

Med. dr. Sandra Johansson:  Tinkamas maistas gali padėti užkirsti kelią odos pažeidimams ir paskatinti odos atkuriamąjį procesą. Kai renkamės tokį maistą, nuo kurio oda atrodo švytinti ir sveika, taip pat darome įtaką savo bendrai sveikatai ir savijautai. Antioksidantų turintys maisto produktai yra svarbus šaltinis odai apsaugoti. Mūsų kūno natūralios antioksidantų atsargos naudojamos kovoje su laisvaisiais radikalais. Maistas yra puikus būdas atkurti odos antioksidantų atsargas ir atnaujinti odos apsaugą.

Yra įvairių antioksidantų rūšių. Štai morkos, pavyzdžiui, yra veiksmingas šaltinis iš karotenoidų grupės. Kepenys gali perdirbti karotenoidus į vitaminą A, kuris stimuliuoja kolageno gamybą dermoje. Kita antioksidantų grupė yra jauninančiu poveikiu pasižymintys polifenoliai. Polifenolių gausu prieskoniuose, didžiausia jų koncentracija – gvazdikėliuose.

Kiti puikūs polifenolių šaltiniai yra tokios tamsios uogos kaip aronijos ir daugybės vaisių bei riešutų žievė, pavyzdžiui, granatų ir migdolų. Atminkite, kad joks vienas maisto produktas ar papildai negali būti tokie veiksmingi kaip subalansuota ir įvairi mityba.

Ypač būkite atsargūs su maisto produktais, kurie kenkia odai. Per didelis cukraus kiekis kūne pažeidžia kolageną ir kraujagysles. Ar teko girdėti apie nuo cukraus suglenusią odą? Suglebusi oda ir pernelyg anksti atsiradusios raukšlės – tai per didelio cukraus kiekio kūne padarytos žalos kolagenui rezultatas. Sveika mityba taip pat leidžia užkirsti tam kelią.

Ko mūsų odai reikia jaunystėje ir ko – senstant? Kuo galime jai padėti, kai prasideda senėjimas?

Med. dr. Sandra Johansson: Nėra greitų būdų, kaip užtikrinti, kad oda būtų gyvybinga ir sveika. Maži reguliariai kartojami veiksmai lemia geriausius ilgalaikius rezultatus. Kompleksiškas požiūris reiškia, kad rūpinatės visuma. Įvairūs gyvenimo būdo veiksniai daro poveikį jūsų odos sveikatai ir jie tarpusavyje susiję.

Odos saugojimas iš išorės nuo UV spindulių ir kitų grėsmių, kurios sukelia pernelyg ankstyvą senėjimą, yra tikra dovana jūsų odai. Apsauga svarbi visais gyvenimo etapais – taigi ir jaunystėje. Odai padaryta žala bėgant metams pamažu kaupiasi. Tai sunku įsivaizduoti ir rimtai priimti, kol pačios žalos dar nematote. Būtent todėl reikia žinoti svarbius dalykus apie savo odą. Štai, pavyzdžiui, pagalvokite apie natūralų kūno antioksidantą vitaminą E, kurio jau yra odoje. Būnant saulėje jo atsargos labai greitai išsenka. Odai dar neparaudus, jo jau būna sumažėję 50 procentų.

Antioksidantų sistemos odoje tvirtos, tačiau turint omenyje viską, su kuo jos kasdien susiduria, joms reikia pagalbos. Pasirinkimas protingai elgtis saulėje ir to pavertimas įpročiu turės ilgalaikės naudos. Jei vengsite saulės daromos žalos, užkirsite kelią per dideliam kolageno ir elastino praradimui, o tai leis ilgiau išlaikyti putlią ir elastingą odą.

Žinokite, koks yra jūsų odos priežiūros ritualo tikslas. Pasirinkite jį taip, kad palaikytumėte savo odos ritmą.

Med. dr. Sandra Johansson

Ar galime dar ką nors padaryti?

Med. dr. Sandra Johansson: Žinokite, koks yra jūsų odos priežiūros ritualo tikslas. Pasirinkite jį taip, kad palaikytumėte savo odos ritmą. Pagrindinis naktinio odos priežiūros ritualo tikslas yra atkūrimas ir atjauninimas. Dieninė odos priežiūra pirmiausiai skirta apsaugoti.

Rūpinimasis savo miego ciklu yra puikus dalykas jūsų odai ir bendram gyvybingumui bei atsparumui. Galite papildomai savo odą palaikyti iš vidaus, užtikrindami, kad ji gautų daug maisto medžiagų, kurios skatina odos atsikūrimą, kaip minėjau prieš tai.

Kaip gali naujoji stangrinamoji veido priežiūros linija su granatais ir peruvinių pipirnių peptidais padėti mūsų odai?

Med. dr. Sandra Johansson:  Jeigu esate pasiruošę pažvelgti į savo odos priežiūros ritualą naujai arba pastebite, kad jūsų oda pereina į kitą fazę ir turi naujų poreikių, ši naujos kartos inovatyvi „Weleda“ odos priežiūros linija, kurios veiksmingumas įrodytas klinikiniu būdu, gali padėti atrakinti jūsų odos potencialą.

Laikydamasi holistinio požiūrio į odos priežiūrą, rūpindamasi žmonėmis ir planeta, „Weleda“ pasitelkia pažangias technologijas drauge su tvariais sprendimais ir naudoja išskirtines, daugiausia ekologiškas sudedamąsias medžiagas, kad sukurtų puikiai veikiančias priemones – tai patikima pagalba odai, pagrįsta gamtos išmintimi.

Tūkstančius metų naudotos ir dabar modernia forma pateikiamos veiksmingos sudedamosios medžiagos gali padėti jums susikurti pagrindą sveikai odai, keliaujančiai per laiko ir gyvenimo ciklus. „Weleda“ puoselėjamas odos ir sveikatos priežiūros mokslas neapsiriboja stulbinančiais potencialiais cheminiais komponentais, esančiais augalų viduje. Tai, kaip kiekvienas augalas auga ir kokiomis sąlygomis geriausiai jaučiasi, yra tas ypatingas papildomas potencialas, kuris gali paskatinti jūsų odos potencialą. Pasitelkdami šią nuostabią žinių kombinaciją kuriame mūsų siūlomas priemones.

Ar galite daugiau papasakoti apie granatų ir peruvinių pipirnių naudingąsias savybes?

Med. dr. Sandra Johansson: Ryškiai raudonas granatas, kuriame visos augimo fazės – žiedas, vaisius ir pumpuras – susiformuoja vienu metu, parodo mums, kaip galima suderinti brandą su jaunatviškumu. Sėklas gaubia ryškiai raudonas gardus minkštimas, prinokęs saulės šilumoje. Peruvinių pipirnių šaknys, gebančios augti ekstremaliomis atšiauriomis sąlygomis Peru kalnuose, yra veiksmingas adaptogenas, t. y. padeda mūsų kūnui susidoroti su streso padaryta žala. Peruvinių pipirnių peptidai gali padėti pagerinti ląstelių atsinaujinimą ir odos elastingumą.

Šios medžiagos, naudojamos naujos „Weleda“ odos priežiūros linijos priemonėse, užtikrina puoselėjamąjį poveikį odai: smulkios raukšlelės ir raukšlės tampa mažiau matomos, oda pasipuošia natūraliu spindesiu, palaikomas odos atkuriamasis procesas, oda atrodo elastingesnė ir yra intensyviai maitinama.

Žinodami savo odos amžiaus fazę ir pagal tai pasirinkdami tinkamas priežiūros priemones, galite padėti odai palaikyti natūralius procesus. O laikydamiesi iš tiesų holistinio požiūrio galite pasirūpinti, kad gera savijauta ir grožis sklistų iš organizmo vidaus. Kuo geriausios sėkmės!

Kokie būtų jūsų penki pagrindiniai kasdienės odos priežiūros patarimai?

  1.  Jūsų gyvenimo būdas ir yra jūsų odos priežiūra. Kiek jums svarbu, kaip gyvenate, tiek jums svarbi ir jūsų odos būklė. 
  2. Labai patariu rinktis tas odos priežiūros priemones, ant kurių aiškiai ir skaidriai pateikta informacija apie sudedamąsias medžiagas. Yra tikrai gerų išmaniųjų programėlių, su kuriomis galima nuskaityti priemonės QR kodą, sužinoti naudingą informaciją ir pagal ją priimti protingą sprendimą.
  3. Žinokite odos ciklus ir pamilkite juos.
  4. Švelnus prisilietimas turi gydomųjų galių, taip pat ir ant savo paties odos. Įtraukite masažą į savo odos priežiūros ritualą.
  5. Pažiūrėkite „Weleda“ rekomenduojamą rytinį ir vakarinį odos priežiūros ritualą, kuris padeda odai atrodyti stangresnei ir natūraliai spindėti. 

References

  • Rushton E. Natural wellness every day: The Weleda way. Vermilion London, 1st edition, 2022, pp. 80-95, 96-124, 158-196, 218-219, 263-267
  • Katta R. Glow: The dermatologist’s guide to a whole foods younger skin diet. MD2B, 1st edition, 2018, pp. 2-18, 34-75
  • Jachens L. Hautkrankheiten ganzheitlich heilen. Aetherim Verlag Freies Geistesleben & Urachhaus GmbH, 3rd edition, 2009, pp. 13-23, 44-49
  • Jachens H. Dermatologie. Salumed Verlag, 1st edition, 2012, pp. 9, 23-27
  • Gillbro J. The Scandinavian Skincare Bible. Scribe Publications, 1st edition, 2020, pp. 10-20, 24, 40-43, 83-85, 89, 140-159, 180-183
  • Jeffries M. Skin & circadian Rhythm [Optimize Your Skin Care + Sleep]. 
  • Beri, K., & Milgraum, S. S. Rhyme and reason: the role of circadian rhythms in skin and its implications for physiciansFuture Science OA2(2), 2016.
  • Lyons, A. & Moy, L. & Moy, R & Tung, R. Circadian Rhythm and the Skin: A Review of the Literature. The Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology 12, 2019, pp. 42-45.

AUTORIUS

Sandra Johansson M.D.

Senior Medical Advisor at the Anthroposophic Medicine Competence Centre (AMCC) at Weleda

Sandra Johansson, M.D., is a board-certified dermatologist. Born and raised in the hot and sunny climate of Australia, she became a specialist in the cool, gentle climate of Sweden. Unexpectedly, she discovered that the sun, its effects and the need to learn sun-smart behaviour were needed on both sides of the planet. The holistic approach to medicine – the ultimate personalised healthcare – has always been one of her main interests. She trained and worked in anthroposophic medicine and recently finished the new research-based Integrative Dermatology programme in the United States. Her focus is on the holistic skin-healing journey. Skin health reflects all parts of us – mind, body, and spirit – in all its wonderful life phases with their accompanying challenges and opportunities. Recruiting the power and wisdom of nature to help and guide in this process has been a topic of interest for thousands of years in all cultures – as seen in the ancient Egyptian cosmetics and beauty tools, hundreds of skin care remedies in Ayurveda in India, Traditional Chinese Medicine with its acupuncture techniques, up to modern skincare science today. Weleda has been pioneering modern, natural products for skin health now for over 100 years. Science, tradition and a new understanding of modern needs are combined into the next level of innovative skin care that doesn’t cost the earth. When the power of nature is combined with the wisdom of humanity – the definition of Anthroposophy – products are made to influence the long-term health of individuals and their evolving skin.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI